Війна на сході України — збройний конфлікт на території Донецької і Луганської області України між з одного боку — організованими та керованими з РФ незаконними збройними формуваннями Донецької і Луганської «народних республік», визнаних терористичними організаціями, за підтримки військових частин РФ та з іншого боку — українськими правоохоронцями із залученням Збройних сил України.
Конфронтація насильства в регіоні розпочалася в середині квітня 2014 року, коли озброєні групи проросійських активістів почали захоплювати адмінбудівлі та відділки міліції у містах Донбасу (зокрема, у Слов'янську, Артемівську та Краматорську). Українська влада у відповідь заявила про проведення Антитерористичної операції із залученням Збройних сил. Поступово протистояння переросло у масштабний воєнний конфлікт.
Масові захоплення адмінбудівель в Донецькій області були спровоковані силами розвідувально-диверсійних підрозділів збройних сил Російської Федерації, коли російські диверсанти, застосовуючи зброю, зайняли у Слов'янську та Красному Лимані Донецької області ряд державних установ і будинки силових структур. Вони також роздали зброю і допомагали сепаратистам в розхитуванні ситуації.
Російська влада неодноразово заявляла про своє несприйняття Антитерористичної операції і вимагала її припинення та початку переговорів з бойовиками.
Ряд українських політиків називають війну на сході України «гібридною війною» Росії проти України.
Від середини липня 2014 року Збройні сили Російської Федерації почали брати пряму участь у бойових діях проти Збройних сил України. Підрозділи Збройних сил Росії діють як з території Російської Федерації, так і безпосередньо на території України.

   Охремчук С. Вдячність і повага – від земляків : [відкриття пам’ятної дошки у НВК №2 Олександру Петраківському – колишньому учню закладу, пораненому під час проведення АТО] / С. Охремчук // Зоря Надгориння. – 2015. – 28 травн. – С. 1. 

    Палко В. Гідні сини своїх батьків : [розповідь учня 5-го класу про діда – учасника ВВв та батька – учасника АТО] / Владислав Палко // Зоря Надгориння. – 2015. – 7 травн. – С. 3. 

 

Чепелюк Володимир Миколайович 

Народився в 1988 р. в с. М’якоти, Ізяславського району. Сержант, старшина роти 80-ї окремої аеромобільної бригади, в/ч А0284 (Львів). Закінчив Острозький обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою у 2009 р. Після строкової служби продовжив військову службу вже за контрактом. З перших днів АТО перебував у зоні її проведення.
Загинув 3 липня 2014 на борту БТР від вибуху гранати, випущеної з РПГ терористом, який перебував на даху будинку під Слов’янськом. За іншими даними від кулі снайпера, який використовував гвинтівку «Вихлоп», на півдорозі між Ізюмом і Слов’янськом. 
Указом Президента України від 8 серпня 2014 за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).

Сложинський В. Віддали життя заради миру : [відкриття меморіальних дошок, загиблим в АТО Володимиру Чепелюку та Олександру Мамлаю,  у М’якотах] // В. Сложинський // Зоря Надгориння. – 2015. – 21 травн. – С. 1. 

Кобернюк Василь  Іванович

Народився в 1983 р. в м. Ізяслав. Військовослужбовець 8-го окремого полку спецпризначення (м. Хмельницький). Сім років служив в Хмельницькому, потім майже чотири роки пропрацював у Замковій виправній колонії № 58 в Ізяславі. 
Займався футболом, грав за футбольний клуб «Горинь». Звільнився, щоб піти добровольцем захищати Батьківщину. 
Загинув у бою 24 липня 2014 під час патрулювання спецпризначенці виявили диверсійну групу терористів. 
Указом Президента України від 8 серпня 2014 за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно). 

Сложинський В. Пам'ять про Героя буде повік...: [в Ізяславському НВК №4 відбулося відкриття меморіальної дошки колишньому учню, загиблому в АТО, Василю Кобернюку] / В. Сложинський // Зоря Надгориння. – 2015. – С. 5. 

Микитюк Микола Петрович

Народився 12 травня 1992 року, виріс в місті Ізяслав, тут проживають його батьки. У 2010 році закінчив Ізяславський НВК «ЗОШ ІІ-ІІІ ст. №5 ім. О.Онищука, гімназія», у 2014 році закінчив Академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (м. Львів). Проходив військову службу у 30 – й окремій механізованій бригаді в м. Новоград – Волинську.

 8 лютого 2015 року в сім’ю Микитюків з м. Ізяслав прийшла чорна звістка. Під Дебальцевим  6 лютого 2015 року загинув їх син лейтенант Микола Петрович Микитюк під час проведення антитерористичної операції, відстоюючи свободу, незалежність та територіальну цілісність нашої держави.

В Ізяславі попрощалися з Героєм : [у бою на Сході України поліг Микола Микитюк] // Зоря Надгориння. – 2015. – 19 лют. – С. 1.

Охремчук С. Такі Герої відстоять мир : [відкриття меморіальної дошки Миколі Микитюку в Ізяславі] / С. Охремчук  // Зоря Надгориння. – 2015. – 21 травн. – С. 4.

Кірдан М. Ми горді тим, що доля нас звела : спогади побратимів про Миколу Микитюка / М. Кірдан, О. Кремез, О. Черепанов // Зоря Надгориння. – 2015. – 7 травн. – С. 4.

Довгий Олег Іванович

Олег Довгий народився 6 січня 1993 року в селі Щурівці, Ізяславського району, тут проживають його батьки.
У 2010 році закінчив Клубівську ЗОШ І-ІІІ ступенів, у 2014 році закінчив академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачого, місто Львів. Військову службу проходив у 128-й окремій гірсько-піхотній бригаді, підрозділи якої беруть участь у проведені АТО на сході України.
Довгий О. І. загинув 31 січня 2015 року поблизу села Чернухино Луганської області під час обстрілу сепаратистами блок-посту сил АТО.  
Хлопець загинув у віці двадцяти двох років...

Він увійшов в безсмертя мужнім кроком : [в Щуровецькому НВК відкрито алею на честь колишнього учня школи, загиблого на Сході країни, Олега Довгого] // Зоря Надгориння. – 2015. – 18 червн. – С. 4. 

Гримак Л. Вічна слава герою : [на Луганщині загинув уродженець с. Щурівці Олег Довгий] / Л. Гримак // Зоря Надгориння. – 2015. – 5 березн. – С. 4. 

Кушнірук Олександр Олександрович

Майор, начальник розвідки 28-ї окремої механізованої бригади (місто Чорноморське, Одеська область), 32 роки. Мав вищу військову освіту. Служив у миротворчому підрозділі у Придністров’ї (Молдавія). Військову службу проходив у 8-му окремому полку спеціального призначення ГУР МО (м. Хмельницький) на посаді начальника штабу. Коли почалася війна на сході України, тимчасово пішов начальником розвідки у 28-у механізовану бригаду.
Кушнір О. О. 25 грудня 2014 року підірвався на міні ОЗМ-72 на розтяжці в районі між населеними пунктами Піски і Первомайське Ясинувацький район Донецької області. 
Залишилися батьки, дружина та двоє маленьких дітей.
Сотні хмельничан в останню путь проводжали спецпризначенця Олександра Кушнірука : [уродженець Ізяслава загинув на Сході України] // Зоря Надгориння. – 2015. – 1 січн. – С. 4. 

Олександра Кушнірука нагороджено орденом Богдана Хмельницького : [нагороджений наш земляк, загиблий в АТО, майор, начальник розвідки 28-ї ОМБ] // Зоря Надгориння. – 2015. – 19 березн. – С. 1. 

Баран Юрій Миколайович

Народився 29 липня 1968 р., с. Добрин, Ізяславського району. Закінчив Хмельницьке вище артилерійське командне училище. Пізніше − офіцер Збройних Сил України. У 2014 році Юрій Миколайович уже був військовим пенсіонером. Коли на сході країни розпочалась війна, один із перших записався добровольцем у районному військовому комісаріаті. При формуванні 5-го батальйону «Прикарпаття» виявив бажання очолити його. 
Загинув начальник штабу 8 липня 2014 року у районі міста Амвросіївка Донецької області при виконанні службових обов’язків. Під час перевірки блок-поста розпочався мінометний обстріл. Снайпер влучив майору прямо в скроню. 
У загиблого залишилось двоє дітей, дружина та батьки.
За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі під час російсько-української війни нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (26.2.2015, посмертно).

Дутчак Л. Загинув майор Юрій Баран [Електронний ресурс] : [в АТО загинув Юрій Баран – уродженець Ізяслава] / Леся Дутчак // Народна Воля. – [Надвірна]. – Реим доступу: http://volya.if.ua/2014/07/zahynuv-major-yurij-baran/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 09.07.2014. – Дата перегляду: 22.07.2015.

Мамлай Олександр Анатолійович 

Народився 7 серпня 1988 року в місті Золотоє, Луганської області. В ранньому дитинстві разом з мамою переїхав на постійне проживання у село М’якоти Ізяславського району, на батьківщину матері. Після закінчення 9 класу М’якотівської школи навчався у ВПТУ №33 міста Острога за спеціальністю водій-автослюсар. Відслужив строкову службу в армії України, працював. 
Коли на сході України почалася війна, пішов захищати свою батьківщину та батька, який проживає на Луганщині. Солдат Мукачевської 128-ї гірсько-піхотної бригади загинув 30 вересня 2014 року під містом Попасна Луганської області. 
Він був єдиним сином у родині.

Сложинський В. Віддали життя заради миру : [відкриття меморіальних дошок, загиблим в АТО Володимиру Чепелюку та Олександру Мамлаю,  у М’якотах] // В. Сложинський // Зоря Надгориння. – 2015. – 21 травн. – С. 1. 

Цісарук Юрій Миколайович

Народився 3 грудня 1974 року. Сам родом з міста Ізяслава, останні 7 років проживав з сім'єю в м. Рівному.
Юрій Миколайович був начальником розвідки управління ракетних військ і артилерій управління оперативного командування "Захід"...
Як розповів начальник прес-центру ОК “Захід” Анатолій Прошин, Юрій Цісарук свою службу в Збройних силах України розпочав із 1 серпня 1992 року. За цей час він перебував на різних посадах.
В неділю,12 липня під час виконання бойового завдання в зоні проведення АТО Юрій разом ще з одним військовослужбовцем прикриваючи своїх побратимів підірвалися на розтяжці поблизу селища Новотошківське, що на Луганщині. Хлопців доправили у лікарню. Лікарі робили усе можливе, але цього виявилося замало. У чоловіка були травми не сумісні з життям. 
41-річний офіцер помер у лікарні.
В зоні АТО офіцер перебував з перших днів її проведення.
     У Юрія залишилася дружина Наталія та 15-річний син Віталій.

Дацюк М. Ізяслав попрощався ще з одним героєм! [Електронний ресурс] : [в АТО загинув Юрій Цісарук] / Марина Дацюк // Партнер. – [Ізяслав]. – Режим доступу: http://partner-pres.km.ua/statti/-zjaslav-poproschavsja-sche-z-odnim-gero.html. – Назва з екрана. – Дата публікації: 18.07.2015. – Дата перегляду: 22.07.2015